fbpx

Новости

Соопштение од ПЗУ Д-р Доневски

Почитувани пациенти. Во време на пандемија од вирусот COVID- 19 (Коронавирус), ние како ординација се придржуваме кон одредени протоколи за Ваша и наша сигурност. При влегување во нашата ординација, Ве замолуваме да го слушате персоналот, кој ќе ви дава насоки како да се однесувате. Протоколот за пациенти е следниов: Чистење на обувките пред влезот на

Прочитај повеќе

6 грешки кои ги правите при миењето заби

Доколку ги миеме забите двапати на ден, ќе ги одржуваме чисти и ќе избегнеме проблеми со забите – така? Не секогаш. Пореткото миење на забите не ни гарантира дека ќе ги отстраниме бактериите од усната шуплина и насобраниот дентален плак. Во овој блог ќе разгледаме неколку грешки кои повеќето луѓе ги прават додека ги мијат

Прочитај повеќе

Најново соопштение од ЦЈЗ – Штип

ПЗУ Др Доневски, како општествено одговорна стоматолошка пракса, со своите пациенти го споделува најновото соопштение од Центарот за Јавно Здравје – Штип: „ЈЗУ ЦЕНТАР ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ – ШТИП уште еднаш апелира и ја задолжува јавноста да ги почитува мерките! Состојбата со пандемијата не погодува сите, па така и најмладите. Меѓутоа и другарувањето на отворен 

Прочитај повеќе

Задолжение до граѓаните

Почитувани пациенти и сограѓани, поради зголемениот број на заболени луѓе од Коронавирусот (COVID 19) во Штип, Центарот за јавно здравје – Штип излезе со најново Соопштение (29.05.2020 год) кое Ви го пренесуваме интегрално. ЈЗУ ЦЕНТАР ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ – ШТИП ги задолжува сите граѓани кои се превезувале со автобусот од и до текстилната конфекција во

Прочитај повеќе

7 митови за Вашите заби (2. дел)

Во еден од нашите претходни блогови зборувавме за митови поврзани со забите и оралното здравје. Во продолжение, прочитајте го вториот дел од истиот блог. Мит број 5. “Во ред е да се пијат газирани пијалоци кои не содржат шеќер.” Вистина: Иако газираните сокови кои не содржат шеќер немаат својства кои предизвикуваат кариес, тие сепак се

Прочитај повеќе

Посета на стоматолог за време на Пандемијата од Корона вирусот

Почитувани пациенти, ова се неколку факти кои треба да ги знаете во врска со посетата на стоматолог за време на пандемијата со вирусот КОВИД 19. Доколку се јавите на Вашиот стоматолог и му кажете дека имате еден од следниве симптоми: промена на боја на забот, скршена пломба, скршен заб кој не Ве боли, или пак

Прочитај повеќе

Ви недостасува еден заб? Ова се Вашите опции

Доколку Ви недостига замо еден заб во вилицата, тогаш имате повеќе опции. Она што најмалку се препорачува е да не направите ништо во однос на ова прашање. Не се работи само за естетиката. Заменувањето на еден изгубен заб е важно за враќање на максимална функција на забите, враќање на линијата на соседните заби и спречивање

Прочитај повеќе

Колку долго да користите една четка за заби?

Кога ја купивте Вашата последна четка за заби? За жал, не се грижиме доволно за нашата орална хигиена и ги забораваме овие работи. Како и да е, ова се неколку важни правила кои мора да ги почитуваме за да го одржиме оралното здравје на задоволително ниво. На што да обрнеме внимание кога купуваме дентални производи?

Прочитај повеќе

7 митови за Вашите заби (1 дел)

“Добро е да се пијат газирани сокови без шеќер” “Забниот конец создава простор меѓу забите” “Чистењето на забен камен ќе ги расклати моите заби” “Не ме боли забот, не морам да одам на стоматолог” Што од ова сте слушнале до сега? Ние сме овде да ја споделиме вистината за овие митови во врска со стоматологијата

Прочитај повеќе

Што предизвикува лош здив?

Лош здив. Сите знаеме што е тоа и сме биле засрамени од нашиот, барем еднаш во животот. Но, што го предизвикува? Знаењето и разбирањето што го предизвикува, може да Ви помогне да го превенирате. Прочитајте го овој блог и дознајте ги причините за настанување на лошиот здив. Исто така познато како Халитозис, лошиот здив може

Прочитај повеќе

Кеј Маршал Тито 22/1

2000 Штип, Македонија

+389 32 391 654

Информации/Закажување

Работно време:

Пон - Пет: 8:30 - 19:30 Сабота: 08:30 - 13:30

Закажи онлајн

info@drdonevski.mk