fbpx

здрави заби

Здрава храна за здрави заби (2. дел)

Во продолжение на претходниот блог, ќе се осврнеме на здравата храна за Вашите заби, но овде ќе спомнеме и која храна не е толку добра за забите. … Чај од камилица има антисептички и антивоспалителни својства, а може да се употребува и за испирање на устата после екстракција на заби или операции на заби. Портокал,

Прочитај повеќе

Здрава храна за здрави заби (1. дел)

Знаеме дека нездравата храна делува лошо, не само за нашето тело, туку и за нашите заби. Но, дали постојат производи кои помагаат во одржувањето на здравјето на нашите заби? Дали постои нешто што не само ги чува, туку и делува нашите заби да изгледаат поубаво и поздраво? Секако дека да. Правилната исхрана во голема мерка

Прочитај повеќе

Добро орално здравје, добро целокупно здравје

Оралното здравје е витален дел од целокупното здравје. Истражувањата покажаа дека луѓето со послабо орално здравје (воспалена гингива или изгубени повеќе заби) имаат поголем ризик од кардиоваскуларни заболувања како срцев удар, а исто така и гастроинтестинални проблеми. Здрави непца Кај најголемиот број пациенти, гингивата е розева и мазна. Отечена, црвена гингива е лош и загрижувачки

Прочитај повеќе

Кеј Маршал Тито 22/1

2000 Штип, Македонија

+389 32 391 654

Информации/Закажување

Работно време:

Пон - Пет: 8:30 - 19:30 Сабота: 08:30 - 13:30

Закажи онлајн

info@drdonevski.mk